No Widget Added

Please add some widget in Offcanvs Sidebar

Shopping cart

PROSID

Podpora sociálnej inklúzie znevýhodnených a zraniteľných skupín

Ciele projektu

Marginalizované sociálne skupiny predstavujú najväčší sociálny problém a problém trhu práce v Európe a na celom svete. V marginálnom postavení zostávajú najmä ľudia žijúci v extrémnej chudobe, ľudia s nízkou odbornou kvalifikáciou a ľudia, ktorí pochádzajú z viacgeneračných nezamestnaných rodín. Charakterizuje ich dlhotrvajúca ekonomická a sociálna kríza, ktorá stále prináša zhoršenie ich sociálnych vzťahov a osobných schopností, chýbajúcu víziu do budúcnosti a úplný nedostatok motivácie. V roku 2019 bolo 92,4 milióna ľudí v EÚ-27 ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením; to bolo ekvivalentné 21,1 % populácie EÚ-27.

Rok 2020 priniesol svetu novú výzvu. Územné a osobné karantény zavedené na ochranu pred koronavírusom, obmedzenie mobility ľudí, zníženie možností ďalšej expozície sa vážne zasiahli do ekonomiky každej európskej krajiny, ale aj globálne. Situácia nepriaznivo ovplyvnila životy ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Marginalizované sociálne skupiny nebudú môcť zastupovať svoje záujmy pri zmierňovaní hospodárskej krízy spôsobenej vírusom; oni budú tí, ktorí sa dostanú z beznádejnej situácie do ešte beznádejnejšej. Preto je potrebné vyvinúť maximálne úsilie na podporu ich sociálneho začlenenia, najmä ich zapojením do procesu neformálneho vzdelávania s využitím inovatívnych riešení.

V dôsledku pandémie koronavírusu nastali zmeny vo vzdelávaní, zamestnaní ale aj v požadovaných zručnostiach. Udržateľnosť ekonomiky môže byť zabezpečená len aktívnou účasťou na spoločenskom živote, správnym životným štýlom a nadobudnutím potrebných zručností pre život a trh práce v 21. storočí. Je nevyhnutné, aby sa aj znevýhodnené a zraniteľné skupiny mohli podieľať na riešení otázok svojej budúcnosti využitím svojich zručností, vedomostí a kompetencií. Treba hľadať globálne, nadnárodné riešenia, pretože izolované riešenia v rámci hraníc krajiny budú menej efektívne. Toto je situácia, keď je naozaj potrebné, aby sme sa jeden od druhého učili, využívali navzájom ľudské zdroje a aplikovali inovatívne riešenia. Cieľom projektu je motivovať znevýhodnené sociálne skupiny, zvýšiť ich šance a podporiť sociálnu inklúziu týchto skupín.

Hlavné cieľové skupiny projektu sú:

  • Znevýhodnené skupiny na trhu práce (nízkopríjmové pracujúce skupiny ľudí, marginalizované skupiny, skupiny bez pravidelného príjmu)
  • Zraniteľné skupiny (napr. osoby, ktoré z rôznych dôvodov nemajú finančné prostriedky na zabezpečenie kvalitného života, poberatelia sociálnych dávok, ľudia žijúci v hlbokej chudobe, dlhodobo nezamestnaní, viacgenerační nezamestnaní)

Hlavné ciele projektu sú:

  • Prevencia: Partneri sa budú usilovať o to, aby podporovali predchádzanie chudobe a sociálnemu vyúčeniu znevýhodnených a zraniteľných skupín.
  • Vzdelávanie: Školenie všetkých cieľových skupín pomocou vzdelávacích, sociologických a psychologických tréningových modulov a motivačných videí.
  • Rozvoj osobnosti, zručností znevýhodnených a zraniteľných skupín pre život a trh práce v 21. storočí.
  • Motivácia: Zapojenie znevýhodnenej a zraniteľnej skupiny do motivačných aktivít zameraných na zvýšenie sociálnej adaptability cieľovej skupiny.